Gdzie szukać najkorzystniejszych lokat?

08 kwietnia
19:57 2017

Wprawdzie rynek lokat bankowych nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś, ale warto weń inwestować.

Wbrew pozorom wybór jak najlepszych ofert na rynku lokat bankowych wcale nie jest taki łatwy. Ważne jest oczywiście jak najwyższe oprocentowanie, ponieważ daje zyski, ale nie tylko ono jest tutaj ważne. Nie mniej istotna jest jak najczęstsza kapitalizacja odsetek oraz to, czy lokata jest odnawialna. Ważne są również warunki zakładania lokat bankowych.

Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej częściej obniża stopy procentowe, niż je podwyższa. A w zasadzie już dawno nie podwyższa, a tylko stale obniża. W takiej sytuacji banki również obniżały oprocentowanie depozytów bankowych. Rynek lokat bankowych z dnia na dzień zaczął tracić na atrakcyjności, a wielu klientów zaczęło wycofywać swoje pieniądze i inwestować je później na rynku funduszy inwestycyjnych. Składano je również na kontach bankowych. Banki zazwyczaj chętnie obniżają oprocentowanie depozytów, a mniej chętnie je podwyższają. Nawet jeżeli Rada Polityki Pieniężnej podnosiła oprocentowanie stóp procentowych, to banki niekoniecznie to samo robiły w przypadku lokat bankowych.

Rynek lokat bankowych nie jest już tak atrakcyjny jak jeszcze kilka lat temu, ale można znaleźć tam wiele ciekawych ofert, zupełnie przyzwoicie oprocentowanych. Trzeba tylko na bieżąco śledzić oferty bankowe, a najlepiej skorzystać z rankingów, takich jak chociażby zestawienia Comperia.pl. Niestety, prawda jest taka, że na razie na nagły wzrost oprocentowania nie ma co liczyć. W tym roku raczej takich podwyżek nie będzie.

Według ostatniego zestawienia porównywarki Comperia.pl najkorzystniejszych lokat bankowych należy szukać w takich bankach jak Deutsche Bank, Lions Bank i Idea Bank. W chwili obecnej w tych trzech bankach można liczyć na oprocentowanie lokat w wysokości 5 proc. Są to najkorzystniejsze lokaty. Na oprocentowanie w wysokości 5 proc. liczyć można w Deutsche Bank, jest to db Lok@ta zakładana na 2 miesiące, ale odnawialna. Minimalna kwota wymagana przez bank to 2 tys. zł, maksymalna – 10 tys. zł. Drugi w kolejności, Lions Bank, oferuje lokatę BONJOUR również oprocentowaną na 5 proc., ale maksymalna kwota to już 300 tys. zł. Również jest to lokata odnawialna. Zaletami oferty jest dość wysokie oprocentowanie, odnawialność, a także to, że aby ją założyć, nie trzeba mieć konta w tym banku. Wadą obu lokat jest fakt utraty odsetek przy zerwaniu umowy. Trzecią ofertą na podium jest propozycja Idea Bank, to jest lokata HAPPY, oprocentowana na 5 proc., zakładana na trzy miesiące, również odnawialna. Można ją założyć w oddziale banku, przez telefon i Internet. Warto też sprawdzić oferty innych banków, takich jak chociażby Getin Bank, Noble Bank czy Credit Agricole.