Czym jest lokata progresywna?

13 września
12:49 2013

Już na początku 2013 roku prognozy dla rynku lokat bankowych nie były najlepsze i tym razem analitycy finansowi nas nie zawiedli, ponieważ ich zapowiedzi potwierdziły się. Po kolejnych obniżkach stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oprocentowanie lokat drastycznie spadło i w sierpniu 2013 roku trudno jest już znaleźć na rynku lokat bankowych lokaty w miarę przyzwoicie oprocentowane.

Rynek lokat bankowych staje się nieatrakcyjnym rynkiem dla oszczędzających, dlatego nic dziwnego że zaczyna się odpływ klientów z tego rynku. Ostatnio z depozytów bankowych wyciekło ponad 15 miliardów złotych, które następnie zostały wykorzystane przez właścicieli na bieżące potrzeby, część została wpłacona na konta osobiste i oszczędnościowe a kolejna część zasiliła rynek funduszy inwestycyjnych, który ostatnio zaczyna przynosić inwestorom całkiem niezłe zyski.

Jeżeli banki nie zatamują tego wycieku pieniędzy, na przykład podwyższając oprocentowanie lokat pieniądze z tego rynku nadal będą wypływać. Czy w związku z tym można jeszcze na tym rynku znaleźć lokatę w miarę przyzwoicie oprocentowaną? Można i najczęściej najlepsza lokata to lokata krótkoterminowa która znajduje się w takich bankach jak Idea Bank, Getin Bank czy chociażby Lions Bank. Lokaty w tych bankach oprocentowane są w granicach 5,25-5,5%.

Natomiast najlepsza lokata długoterminowa którą można znaleźć w Lions Bank czy też w Santander Bank ma oprocentowanie niewiele ponad 4%. A może najlepsza lokata w obecnej sytuacji to lokata progresywna? Żeby wyjaśnić czy w obecnej sytuacji lokata progresywna ma przewagę nad lokatą terminową warto też wyjaśnić czym jest lokata progresywna i na jakich zasadach funkcjonuje. Sposób działania tych lokat polega na tym że do kapitału na przykład co miesiąc dopisywane są odsetki, które następnie procentują wraz z kapitałem przez cały okres trwania tej lokaty.

Początkowe oprocentowanie tej lokaty jest bardzo niskie i wynosi zazwyczaj 2-3 procent i rośnie z każdym miesiącem, by w ostatnim okresie osiągnąć na przykład 8 czy nawet 10 procent. Szkoda tylko że banki w swej ofercie reklamowej zazwyczaj podają końcowe oprocentowanie lokaty progresywnej.

Czy zatem lokata progresywna jest korzystniejsza od lokaty terminowej? Niekoniecznie i wszystko zależy od dokładnych wyliczeń a nie jest to proste.