Czym jest lokata strukturyzowana?

16 maja
09:17 2013

Jeśli chcesz szybko i bez ryzyka zarabiać pieniądze, a oferty lokat bankowych nie spełniają twoich oczekiwań, zapoznaj się z propozycjami specjalnych lokat strukturyzowanych, które wedle zapowiedzi banków mogą przynieść zysk o wiele większy niż zwykła lokata.

Lokata strukturyzowana to produkt oszczędnościowo-inwestycyjny, którego specjalna budowa pozwala osiągnąć ponadprzeciętne zyski przy prawie całkowitej ochronie kapitału. Zysk z inwestycji będzie osiągnięty, jeśli dany produkt inwestycyjny, czyli struktura, będzie w określonym czasie spełniał dodatkowe, wyśrubowane warunki. Przykładowo, jeśli indeks giełdowy WIG20 przez kwartał będzie się znajdował cały czas odpowiednio powyżej i poniżej ustalonych poziomów, osiągniemy zapowiadany zysk. Jednak, jeśli kurs WIG 20 choćby na chwilę przekroczył ustalone limity, nie dostaniemy dodatkowych pieniędzy, a bank zwróci nam nasz wpłacony kapitał.

Jest to możliwe, ponieważ środki jakie wpłacamy na lokatę strukturyzowaną bank dzieli na trzy części. Pierwsza, z perspektywy banku najważniejsza, to zarobek, w postaci prowizji. Druga to specjalne produkty inwestycyjne, na przykład kontrakty terminowe na indeksy bądź surowce. Trzecia część to specjalne obligacje, które są oprocentowane na takim poziomie, by po zakończeniu okresu inwestycji dać określony w umowie kapitał. To właśnie powoduje, że nawet w przypadku fiaska całej inwestycji będziemy mogli liczyć na zwrot naszych zainwestowanych pieniędzy.

Przy wyborze odpowiedniej lokaty strukturyzowanej należy zawsze sprawdzić poziom gwarantowanego zwrotu kapitału oraz zapoznać się z analizami poszczególnych części rynku, w zależności, jakiego rodzaju struktura jest podstawą lokaty. Wszystko po to, by w możliwie najlepszy sposób spróbować przewidzieć prawdopodobieństwo powodzenia naszej inwestycji.