5 kroków przed wyborem lokaty

10 kwietnia
11:24 2015

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę lokaty, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Sprawdź, o jakich pięciu krokach powinieneś pamiętać.

Wybór lokaty to poważna sprawa, ponieważ jeśli chcemy rzeczywiście z niej skorzystać, będzie to niejako nieodwołana decyzja. W końcu na zysk z tytułu odsetek możemy w większości przypadków liczyć jedynie wtedy, kiedy środków nie wypłacimy przed upływem umowy. Poniżej znajdziecie 5 kroków, o których nie wolno zapomnieć.

Krok 1: Lokata czy może coś innego?

Na początku należy postawić sobie pytanie, czy lokata jest rzeczywiście najlepszy sposobem na oszczędzanie w naszej sytuacji. Lokata oferuje wysokie bezpieczeństwo, ale jednocześnie jest dość zachowawczym produktem, który nie gwarantuje ogromnych zysków. Jeśli stawiamy na ochronę oszczędności, warto wybrać właśnie ją. Z drugiej jednak strony trzeba dokładnie sprawdzić, czy zwykłe konto oszczędnościowe bez blokady wypłaty środków nie oferuje nam podobnych zysków.

Krok 2: Przegląd ofert

Jeśli podjęliśmy decyzję, że to jednak na lokacie będziemy oszczędzać, warto zdać sobie sprawę z ogromu różnych opcji na rynku. Nie jest oczywiście konieczne przejrzenie własnoręcznie wszystkich ofert. Do tego celu wystarczy nam porównywarka, np. Comperia.pl. Porównanie możliwych opcji jest bardzo cenne, ponieważ pozwoli nam zapoznać się z sytuacją na rynku i sprawi, że realnie spojrzymy na możliwości, jakie daje oszczędzanie na lokacie.

Krok 3: Zawężanie potencjalnych opcji

Każdy przegląd propozycji musi się kiedyś skończyć. Niezbędne jest przejście do etapu konkretnej selekcji. Najlepiej zostawić sobie 3 lokaty, które oferują nam najlepsze warunki od strony takich komponentów jak: oprocentowanie, kapitalizacja i czas trwania.

Krok 4: Kalkuluj

Skoro mamy już wyselekcjonowane trzy najlepsze propozycje, to czas się zastanowić, cobędzie dla nas korzystniejsze: wrzucenie wszystkich oszczędności na jedną lokatę czy może rozłożenie ich na różne produkty. Kalkulacja powinna uwzględniać także długość lokaty. W końcu czasami możemy więcej zarobić na lokacie znacznie krótszej.

Krok 5: Czytaj uważnie i ze zrozumieniem

Przed przystąpieniem do lokaty należy dokładnie przeczytać oferowane nam warunki. Umowę analizujemy pod kątem potencjalnych haczyków, kosztów dodatkowych i innych zmiennych. Jeśli jesteśmy pewnie tego, w co wchodzimy i warunki nam odpowiadają, to możemy podpisywać.