Wybór najlepszej lokaty w trzech krokach

07 maja
21:48 2013

Jak znaleźć najlepszą lokatę dla siebie? Podpowiadamy, jak to zrobić w trzech prostych krokach. Znalezienie odpowiedniej lokaty, a wiec takiej, która będzie nam odpowiadała i z której zysk będzie dla nas największy, nie jest wcale skomplikowanym i żmudnym procesem. Jak to zrobić?

Recepta zawiera się w trzech krokach.

Krok pierwszy to ustalenie, na co możemy sobie pozwolić. Usiądź nad domowym budżetem i wylicz, jaką nadwyżkę finansową udało Ci się zyskać i czy możesz sobie pozwolić na to, aby zamrozić całą tą kwotę na pewien czas. Jest to ważne o tyle, że w wielu bankach zerwanie lokaty przed czasem trwania na nią umowy wiąże się z utratą odsetek. A wówczas lokata bankowa traci sens. Jeśli nie będziesz miał pewności, czy nie będzie potrzebował tych pieniędzy w okresie trwania lokaty, będziesz musiał zdecydować się na taką, przy której zerwaniu nie tracisz odsetek. Przy tym kroku musisz też zdawać sobie sprawę, że im wyższy kapitał złożony na lokacie, tym więcej na niej zarobisz.

Krok drugi to porównanie ofert. Na rynku jest wiele banków. Zakładając, że każdy z nich ma swojej ofercie jedną lokatę (co się naprawdę rzadko zdarza, bo często banki proponują więcej niż dwa rodzaje lokat), to już mnogość ofert może nas przerażać. Na szczęście w dobie internetu mamy duże możliwości. Do porównania ofert najlepiej skorzystać z wszelkiego rodzaju porównywarek lokat. Z kolei kalkulatory lokat pozwolą na obliczenie zysku z konkretnej już lokaty.

Ba, ale jak porównywać oferty i jakie parametry lokat bankowych są dla posiadacza lokaty najważniejsze?I tu jest czas na krok trzeci. Dwa czynniki przy wyborze lokaty powinny mieć dla Ciebie znaczenie: jej oprocentowanie oraz kapitalizacja odsetek. Od nich bowiem zależy zysk z lokaty. Dlatego porównując oferty w pierwszej kolejności szukaj informacji właśnie o tych czynnikach.