Jak wybrać najlepszą lokatę dla siebie?

24 kwietnia
08:49 2013

Banki kuszą potencjalnych klientów mnóstwem ofert lokat bankowych. Ich konstrukcje są bardzo podobne, dlatego też warto poświęcić chwilę, aby zdecydować, która lokata bankowa jest najlepsza.

Lokaty bankowe różnią się kilkoma ważnymi elementami. Dzięki temu można wybrać ofertę, która najlepiej odpowiada naszym wymaganiom. Po pierwsze na rynku występują lokaty bankowe o różnych okresach trwania. Mogą być jednodniowe, trwające miesiąc, kwartał, pół roku, a nawet rok. Po drugie, istnieją dwa rodzaje oprocentowania środków zgromadzonych na lokatach bankowych.

Oprocentowanie stałe, które nie zmienia się przez cały okres trwania lokaty oraz oprocentowanie zmienne, którego wysokość uzależniona jest od wartości odpowiadającej długości okresu trwania lokaty stopy procentowej WIBOR. Pierwsze rozwiązanie jest odpowiednie na niepewne czasy, natomiast z drugiego warto skorzystać, jeśli czujemy, że oprocentowanie może wzrosnąć. Innym aspektem decydującym o lokacie jest wysokość kwoty minimalnej, potrzebnej do jej założenia. Może to być zaledwie 500 złotych, jak również tysiąc lub 5 tysięcy złotych. Kombinacja tych elementów umożliwia wybór najlepszej oferty lokaty bankowej.

Jeżeli jednak nie wiemy, którą lokatę bankową wybrać, bądź chcemy upewnić się, czy podjęliśmy odpowiednią decyzję, możemy skorzystać ofert istniejących na rynku porównywarek finansowych. Po wpisaniu do specjalnego formularza odpowiednich danych, takich jak kwota lokaty oraz czas trwania, naszym oczom ukaże się lista uszeregowanych od najlepszej ofert lokat bankowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ istnieje możliwość w krótkim czasie złożenia za pośrednictwem portalu wniosku o założenie wybranej lokaty bankowej.