Stopy procentowe a oprocentowanie lokat bankowych

14 maja
07:48 2013

Obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej wysokości stóp procentowych ma swój wpływ nie tylko na oprocentowanie kredytów. Również posiadacze lokat i kont oszczędnościowych odczują zmiany.

Podobnie jak w przypadku kredytów i pożyczek, z perspektywy posiadaczy lokat najważniejsza jest stopa referencyjna. Na podstawie jej wartości banki ustalają wartość stopy WIBOR, czyli wysokość oprocentowania pożyczek, jakie sobie wzajemnie udzielają.

Odpowiednia stopa WIBOR (warto przypomnieć że wyróżnia się kilka jej rodzajów, w zależności od czasu jej „aktualności”) stanowi podstawę oprocentowania środków zgromadzonych na produktach oszczędnościowych, czyli lokatach i kontach oszczędnościowych.

Jeżeli RPP obniża stopy procentowe, banki natychmiast zareagują obniżając wartość stopy WIBOR. To spowoduje, że oprocentowanie kont oszczędnościowych zmniejszy się. Co ważne, nie dotyczy to produktów oszczędnościowych o stałym oprocentowaniu.

Jeżeli natomiast stopy procentowe wzrosną, a wraz z nimi WIBOR, banki mogą, choć co ciekawe wcale nie muszą, podnieść oprocentowanie produktów oszczędnościowych o zmiennym oprocentowaniu.